Razmišljanje osmošolcev o ekologiji

Planet onesnažujemo s svetlobo, z izpusti plinov, odpadki in drugim. S tem spreminjamo življenjska okolja organizmov. Vsak nepremišljen človekov poseg v okolje lahko povzroči veliko škodo. Tega se dobro zavedajo tudi naši osmošolci, ki so pod mentorstvom učiteljice Darje Šinkovec, pri uri slovenščine razmišljali o omenjeni tematiki, ki je tudi ena izmed tem letošnjega projekta Erasmus+. Njihov pogled in kritično razmišljanje si preberite v nadaljevanju.

 • Mislim, da je naš odnos do Zemlje zelo slab. Ne vem, ali ljudje ne vedo ali pa jih samo ne zanima, kakšno škodo delajo Zemlji s tem, da na primer smeti mečejo po tleh, namesto da bi našli koš za smeti. Po moje je to žalostno, saj s tem spodbujajo globalno segrevanje ter uničujejo naravo. Ljudje se ne zavedamo, da če izgubimo našo Zemljo, izgubimo vse, saj je na široko gledano Zemlja vse, kar imamo in če to uničimo, uničimo sebe. (Matevž Bahor)

 

 • Zemljo imamo le eno, zato je ne smemo zapraviti. Človeštvo se sooča z raznimi težavami kot so onesnaženje, toplotna greda, globalno segrevanje …  Ampak s skupno močjo nam lahko uspe. (Tomaž Bahor)

 

 • Jaz mislim, da imam dober odnos do ekologije, saj moja cela družina ločuje odpadke. Odpadke pa imamo zato, ker vanje spravljamo stvari (npr. tetrapaki), in jih uporabljamo v vsakodnevnem življenju. Odpadkov je več vrst: embalaža, steklo, mešani in biološki odpadki in še več.  Odpadke oz. smeti na smetiščih zažgejo, kar tudi povzroča globalno segrevanje, nekateri jih pa kar zmečejo v naravo. Razne odpadke bi lahko večkrat uporabili ali pa bi jih lahko nadomestili s čim drugim. Razgradnja odpadkov traja nekaj časa. Sortiranje pa je pomembno zato, da jih lahko recikliramo in ponovno uporabimo. Odpadki so resen problem na Zemlji, saj je onesnažena narava in to uničuje naš planet. (Aleks Ercek)

 

 • Plastike je na Zemlji vse več. A se nihče od nas ne vpraša, kako bodo ljudje živeli za nami – naši vnuki in pravnuki. Vsi mislimo le na elektroniko. Odpadki se kopičijo, mi pa jih iz dneva v dan proizvajamo več in več. Kdo bo rekel stop temu, če ne mi? Ubijamo Zemljo in to zelo boli. Morda nam nihče ne verjame, ker smo mladi. Vsi pravijo, da smo še premladi, da bi razumeli vse grozote tega sveta. Ampak kot vsi pravijo, na mladih svet stoji. In res je tako. Če ne ukrepamo mi, ne bo nihče. Na svetu je že preveč plastike. Razgradnja pa traja predolgo. Najbolje bi bilo, če odpadkov sploh ne bi bilo. Ampak ljudje brez tega ne zmoremo. Ena od ključnih rešitev je to, da odpadke sortiramo. Veliko ljudi že to počne, a še vedno ne dovolj. Pa če ne nas, pa naše naslednike bodo pokopali vsi naši odpadki. To pa bomo končali le, če vsi združimo moči. Saj veste, na mladih svet stoji. (Hana Hudoklin)

 

 • Plastika je dandanes največji problem, s katerim se soočamo. Medtem ko smo nekateri resno zainterisirani, da to spremenimo, se drugim zdi le ena izmed tem pogovora. Zakaj bi se trudili, če drugi tega ne jemljejo resno? Ljudje moramo stvari vzeti resno. Reciklaža od nas ne zahteva veliko. Potrebuje le svoj čas. Vsak si mora vzeti le 5 minut časa, da plastiko vrže v drugo vrečko, kakor papir in ostale odpadke. Je to tako težko? Včasih se mi zdi, da se tega bolj zavedamo mladi, a se odraslim zdi smešno. Resni problemi se dogajajo v morjih, največjih rezervatih našega kisika. Zamislimo se tudi, kod bodo kasneje hodili naši potomci. (Neža Kos)

 

 • Veliko ljudi skuša uporabljati ekološke izdelke in se izogibati plastiki, a drugi vedno na trg dajejo plastiko in veliko odvečne embalaže. V vseh trgovinah bi lahko plastične vrečke zamenjali s papirnatimi. Kar pa se tiče reciklaže, mislim, da bi morali ločevati le biološke odpadke od drugih, slednje pa bi sortirali v reciklarnah. Vsi, ki tam nismo zaposleni, imamo druge obveznosti in druge skrbi in bi bila pomoč Zemlji odveč. Zato naj to delo opravljajo tisti, ki se bodo temu posvetili. Lahko bi zaposlovali učence v skrajšanem programu.(Marta Markelj)

 

 • Veliko ljudi misli, da je stvar, ki je čim bolj moderna, nova, boljša. Recimo nov telefon. Star je še čisto v redu, a mi nujno potrebujemo novega. Ta primer ima isti pomen za vsako stvar, ki ji ne manjka nič, vendar jo zavržemo. Brez modernizacije bi človek še vedno živel v jamah, res je. Vendar naša modernizacija je šla predaleč. Odpadki vsepovsod, polni oceani plastičnih vrečk, pločevink in vse nesnage tega sveta. Človek se je preveč razvadil v le nekaj letih. Če bi vsak človek doživel revščino, bi bil hvaležen za vse, kar ima, zdaj pa le vse zavržemo v naravo. Tako trpijo druga bitja. Zakaj? Ker se je človek preveč razvadil. Ko iz pločevinke poberemo ves fižol, jo vržemo stran. Pločevinka je še čisto v redu, vendar mi jo vržemo stran, ne da bi sploh pomislili, kje bo pristala. Po mojem mnenju je človek prišel na svet, da se razvije in svet naredi boljši. Človek pa se je razvil in uničil svet. Leta 2019 se je ozonska luknja najbolj razširila in Avstralija in Amazonski gozd sta začela goreti neusmiljeno. Leto 2019 je zaradi prevelike količine odpadkov znano po tem, da je človek uničil naravo in s tem tudi sebe. Kmalu bo celi Zemlji zmanjkalo kisika in to zaradi človekovih odpadkov! To je nesprejemljivo! (Timotej Medle)

 

 • Brez odpadkov je verjetno težko shraniti nekatera živila. Seveda lahko vsak posameznik pri sebi zmanjša odpadke in jih že pri sebi doma začne reciklirati. Spomnim se, ko smo v 1. ali 2. razredu iz tetrapakov izdelovali živali. Menim, da bi lahko bilo to bolj razširjeno. Kaj z odpadki, mora vsak posameznik razčistiti pri sebi. Takrat bo prepozno, ko bodo mesta polna odpadkov. (Blažka Nosan)

 

 • Jaz ne mečem odpadkov v naravo, saj sem ozaveščen, kako to škoduje naravi. Mislim pa, da se otroci po celem svetu premalo pogovarjajo in zavedajo, da je na Zemlji preveč odpadkov.  V trgovinah bi lahko uvedli več BIO plastike in posledično zmanjšali uporabo plastike. Mislim pa, da bi bilo najbolj učinkovito, če bi čim več odpadkov poskusili reciklirati. Če se ne bomo začeli bolj truditi za naš planet in mu izročati ljubezen, ki nam jo je dal on, bodo posledice začutili naši potomci. (Nik Penca)

 

 • Mnogo vprašanj se nanaša na onesnaženje okolja. Ljudje se vedno bolj zavedamo, kakšne posledice lahko prinese onesnaženje zraka. Odpadki so del narave in po mojem mnenju se jim, žal, popolnoma ne moremo izogniti. Veliko ljudi se na podlagi onesnaženega zraka odloča, da tudi po domovih ločujejo odpadke. Po nekaterih mestih so uvedli tudi kazen za tiste, ki ne ločujejo, kar pa se nekaterim  zdi brez veze. Meni pa se to zdi še kar v redu. Znanstveniki se vedno bolj in bolj ukvarjajo s tem. Tudi sami bi lahko veliko storili za izboljšanje našega planeta. (Karin Poredoš)

 

 • Dandanes je na svetu čedalje več odpadkov. Posledično s tem nastaja globalno segrevanje in širjenje ozonske luknje. Da bi se temu izognili, bi morali iz vseh trgovin odstraniti plastiko in predvsem vse ljudi ozavestiti o tem, kaj se dogaja. Odpadke imamo zato, ker smo malomarni in se ne oziramo na to, kaj uporabljamo in da to onesnažuje svet. Začeti bi morali uporabljati izdelke, ki se lahko predelajo in se lahko uporabijo še za druge namene. Ta tema bi morala zaokrožiti po vsem svetu, ker če se ne bomo odzvali, se bo prej ali slej Zemlja obrnila proti nam. (Lina Udovič)

 

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost