Mladi z dosežki #2: Naša učenka v državnem parlamentu

Vsako leto v organizaciji Zveze prijateljev mladine v Državnem zboru Republike Slovenije poteka nacionalni Otroški parlament. Letos je potekal že 35.

Učenci najprej večkrat debatirajo znotraj šolske skupnosti pod vodstvom svetovalne delavke Andreje Klemenc, kjer nato izberejo predstavnika, ki jih zastopa na občinskem in nato še na regijskem srečanju. Na regijskem srečanju pa nato izberejo učence, ki regijo zastopajo v državnem parlamentu Republike Slovenije. Zelo smo veseli, da se je parlamentiranja letos udeležila tudi naša učenka Nur Neitiri Sotošek. Razpravljali so o šolskem sistemu.

Z njo sva se pogovarjali pri medijskem krožku in takoj ugotovili, zakaj je bila izbrana prav ona. Nur je zelo prijetna sogovornica, ki ji besede tečejo naravno, vse, kar pove, pa je smiselno in zrelo.

Intervju sva začeli z vprašanji o njenem počutju.

Kako si se počutila, ko si izvedela, da boš sodelovala v parlamentiranju v Parlamentu Slovenije?

V bistvu sem se počutila zelo vznemirjeno in seveda počaščeno, da sem lahko zastopala tako našo šolo kot tudi celotno dolenjsko regijo.

Kako je potekal dan v parlamentu? Kaj ti je najbolj ostalo v spominu?

Dan smo začeli že zelo zgodaj. Ob 6.20 smo se zbrali pred Mercatorjem in se odpeljali v Ljubljano. Ko smo prispeli v slovenski parlament, smo se prijavili, saj imajo ob prihodu poseben protokol. Začeli smo s pozdravnim govorom predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič. Nato so nas razdelili v štiri skupine, v katerih smo razpravljali o različnih temah:

  • odnosi in sodelovanje,
  • učne vsebine in šola za življenje,
  • metode in načini učenja/poučevanja,
  • vrednote in odgovornost.

Sledile so debate in predstavitve naših opažanj in mnenj. Na koncu smo se poslovili in odšli na kosilo.

Moram priznati, da je prav poseben občutek, ko sediš na stolih velikih politikov v slovenskem parlamentu.

Si imela priložnost spregovoriti ali zastopati kakšno stališče? O čem si govorila?

Tako kot sem omenila že prej, smo se razdelili v štiri skupine, kjer sem tudi prispevala svoje mnenje. Žal pa v velikem parlamentu med 116 udeleženci nisem dobila besede. Smo pa v skupini govorili o stvareh, ki nas motijo. Večkrat sem izpostavila potrebo, da bi nas šole resnično vzgajale za življenje.

Vir: Zveza prijateljev mladine Slovenije

Kakšna je bila atmosfera med vrstniki iz drugih šol? Ste se povezali?

Da, menim, da smo se povezali. Seveda sem se družila predvsem z učenci iz dolenjske regije, a spoznala sem tudi ostale. Videla sem, da so tukaj res zgovorni otroci, tako kot jaz.

Si pred tem že razmišljala o teh temah ali ti je parlament odprl nova obzorja?

Hm (nasmeh). To je zelo dobro vprašanje. Sem, o teh temah sem že razmišljala, a zaradi udeležbe v slovenskem parlamentu še toliko bolj.

Si dobila občutek, da vas odrasli – politiki res poslušajo?

Ja, tisti, ki so bili tam, so nas poslušali.

Če bi imela 5 minut pred Državnim zborom, kaj bi jim povedala?

Govorila bi o pomembnosti praktičnih predmetov in enakosti učencev. Poudarila bi tudi, da šola ne sme biti samo ustanova za učenje, ampak tudi prostor za druženje, kjer se otroci počutijo varno in ljubljeno.

Z njeno trditvijo se strinjava tudi me. Ob koncu sva se Nur zahvalili za intervju in ugotovili, da je glas mladih zelo pomemben. Poslušate lahko tudi podcast, v katerem lahko slišite kaj vse so mladi povedali. https://365.rtvslo.si/podkast/botrstvo/175123080

Intervju sta izvedli in zapisali Blažka Jančar in Zala Klemenčič

Morda vam bo všeč tudi...

Orodna vrstica za dostopnost